AI for Youth geeft jongeren een voorsprong in de digitale revolutie

- Schoolit redactie

Het nieuwe initiatief AI for Youth wil jongeren voorbereiden op de toekomst, en wordt gelanceerd door Digital for Youth, Digitale Wolven, Brightlab en iO. Uit het Future of Jobs Report 2025 blijkt dat 86% van de werkgevers verwacht dat kunstmatige intelligentie (AI) hun bedrijfsvoering tegen 2030 zal transformeren, terwijl de vraag naar AI-vaardigheden wereldwijd sinds 2022 bijna acht keer sneller is gestegen. AI for Youth biedt jongeren tussen de 10 en 15 jaar de kans om op een laagdrempelige manier de basisprincipes van AI te begrijpen, ermee te experimenteren en hun eigen AI-projecten te ontwikkelen.

De AI-kloof dichten

Veel AI-programma’s zijn gericht op jongeren die al over middelen, ondersteuning en voorkennis beschikken. AI for Youth wil deze AI-kloof systematisch dichten door workshops aan te bieden, zowel tijdens als na de schooluren, waarin jongeren leren over ethiek in AI, de ecologische voetafdruk, data en programmeren. Zo worden niet alleen gebruikers, maar ook makers van technologie gevormd.

Vandaag vond de eerste workshop plaats, waarmee een reeks workshops werd gestart om jongeren door heel België te inspireren en te begeleiden in de wereld van AI. De leerlingen van GO! Freinetschool De kRing in Antwerpen kregen de kans om deze workshop uit te proberen.

Jongeren vandaag klaarstomen voor AI is cruciaal

Volgens een analyse op basis van IMF-methodologie heeft 65% van de Belgische werknemers (3,3 miljoen mensen) een baan met een hoge blootstelling aan AI. 1,6 miljoen Belgen (31%) werken in beroepen die waarschijnlijk baat zullen hebben bij AI, terwijl 1,7 miljoen Belgen (34%) een groter risico lopen dat AI menselijke taken overneemt. AI for Youth leert jongeren de basisprincipes van AI, zodat ze straks sterker staan in een arbeidsmarkt die wordt beïnvloed door AI.

“Dankzij de AI for Youth-workshops zullen Belgische jongeren beter begrijpen hoe AI werkt en hoe ze het zelf kunnen toepassen. Wie AI begrijpt, heeft straks een betere kans op werk,” zegt Barbara De Weyer, projectleider bij Digital for Youth.

lees ook

Chatbots en jonge kinderen: nieuwe technologie, onbekende risico’s